Harcovníci: případová studie k nové identitě

Nejen v rámci tábora bez elektřiny a signálu, ale i drobnějšími akcemi v již o něco „lidštějších“ podmínkách se Harcovníci snaží o jasný cíl. Předat dětem svůj silný vztah k přírodě, turistice i klasické zábavě u táboráku.

Vizuální stránka tábora však byla vždy v ústraní. Všechny materiály byly řešeny svépomocí použitím předinstalovaných šablon bez ohledu na jakoukoliv jednotnost. Byl nejvyšší čas bouchnout do stolu, pročistit dosavadní dokumenty a převzít alespoň částečnou kontrolu nad dalšími výstupy. Na koleni se bude tvořit i nadále, ale to nemusí být nutně překážkou.

Nový logotyp a písmo

Pro snadnou aplikovatelnost vznikla čistě typografická značka vysázená minuskami. Jako vhodné písmo pro celý vizuální styl se ukázala Effra: kresbou dostatečně hravá, zároveň však formální pro využití na „oficiálnějších“ formulářích pro rodiče.

Fotka nové přihlášky na harcovnický tábor.

Velkou výhodou zvoleného řešení je jeho snadné použití i v polních podmínkách. Stačí ve Wordu zvolit správné písmo a i ten nejobyčejnější dokument se může přiblížit novému stylu. Odpadají tím také starosti o formát a kvalitu podkladů. Písmo bude ostré za každé situace.

Tiskoviny

Přihlášky a jiné pozvánky, u kterých se předem počítá s černobílým tiskem, však nejsou jedinými potřebnými výstupy. Čas od času přijde řada také na udělování harcovnických uznání. A právě zde se ukázala být největším oříškem barevnost.

S táborem se totiž dlouhodobě drží tři barvy – červená, žlutá a zelená – jež jsou určeny k rozdělení dětí do jednotlivých setnin (týmů). Jejich zachování je žádoucí, nicméně přímá kombinace není vhodná cesta k vytvoření vizuálního stylu.

V případě tiskovin jsem proto zvolil raději podpoření vztahu k přírodě a použil recyklované materiály s čistě bílým potiskem. Krásná hnědá struktura poskytuje materiálům barvu i bez vázání se na tradici, zároveň však navazuje na hlavní myšlenky sdružení.

Fotka harcovnických diplomů.
Pamětní diplomy mohou zpětně sloužit k osvěžení nabitých znalostí

Funkčnost zvoleného řešení i provázání doplňujícím motivem vrstevnic je vidět na pamětních diplomech nebo jednoduchých vizitkách.

Fotka harcovnických vizitek.
Vizitky rodičům rychle připomenou, kam napsat svým výrostkům

Web

Kde se pestrá barevnost projevit může, je web Harcovníků, na kterém se mohou snadno točit barevná schémata. Jednou za čas se zkrátka automaticky přebarví hlavička s interaktivními prvky a každá setnina si tak přijde na své. Vzhledem k dnešním možnostem webového frontendu se navíc nejedná o nijak složitou operaci.

Původní podoba webu naprosto selhala v informační hierarchii, nemluvě o šabloně nesplňující dnes již základní požadavky. Bylo tedy zároveň potřeba dohnat technický dluh v podobě chybějícího responzivního chování nebo neefektivního načítání některých prvků zpomalujících celý web.

I když je pro Harcovníky samozřejmostí i přítomnost na Facebooku, rodiče jako zdroj informací stále preferují web. Nová podoba tomu jde tedy vstříc a dává aktualitám první místo. Po důkladném promazání, přepsání a reorganizaci zbyly na webu již jen tři další důležité stránky, které mohou tvořit přehlednější rozcestník.

Screenshot nové podoby harcovnického webu.
Nový web klade důraz na to nejdůležitější, na aktuální dění

Vzhůru na kůň!

Celá identita je nyní jasně definovaná, zároveň ovšem poskytuje dostatečný manévrovací prostor do budoucna a nic nebrání její aplikaci i v těch nejomezenějších podmínkách. Uvidíme, kam nás nový kabát zavede při dalším harcování přírodou.

Koukněme na zoubek vašemu projektu

Stačí vyplnit rychlý formulář nebo mi informace pinkněte přímo na mail krejci@ales.net. Ozvu se a projdeme to společně.

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem reakce na vaši poptávku. Souhlas můžete kdykoliv odvolat.