iPad < Kindle

První iPad jsem kupoval hned ten… první. Teď nevím, jestli se u nás neprodával vůbec nebo jsem ho prostě musel mít dřív, ale dovezl jsem ho z Londýna těsně po uvedení. 🐑

Koupě jsem však velmi rychle litoval. Wow efekt šel do pryč a s příchodem druhé generace se z první stalo směšně pomalé těžítko. A tak jsem ho časem prodal a koupil až první verzi iPadu Pro.

Tentokrát jsem si sliboval, že v kombinaci s tužkou by se na něm dalo snad i pracovat. Jenomže zatímco hardware už na to má, software pokulhává i tři roky od uvedení.

Nejsem Federico

Aplikace pro grafiky buď nemají ekvivalent na Macu nebo jsou natolik okleštěné, že je ani nemá smysl zapínat. O webdev se někteří snaží, ale dostat se k jakž takž použitelnému stavu je naprostá šílenost. Jako sranda projekt dobrý, ale není workflow, kde bych raději rovnou nedošel pro Macbook.

Takže jsem se o to přestal snažit a na iPadu jen četl. Uložené články, knihy, zkrátka hlavně delší obsah, se kterým jsem nechtěl sedět za počítačem. Ukázalo se však, že nemám ani tak problém se sezením, ale s neustálým koukáním do světla. „Čas u obrazovky“ totiž tvrdí, že zářící obdélníky mám před sebou 8–10 hodin denně…

Proto přišla na přetřes amazoní jednoúčelovka a ukončila už druhý hořkosladký příběh s iPadem, zatímco nakopla moje čtecí návyky do nevídaných obrátek.

Kindle se ukázal jako řešení s řadou kladů

  • Podsvícení: díky jiné technologii se dá světlo zcela vypnout a spolehnout se na přirozenější lampičku.
  • Jasný cíl: ve čtení nic neruší. Prohlížeč je tak špatný, že ho ani nechci používat a internet pouze slouží pro doručování obsahu na pozadí.
  • Čas do konce: bichle mě vždy demotivovaly, v Kindlu jsou všechny knihy stejně tlusté a navíc mám k dispozici poměrně přesný odhad času potřebného k dočtení knihy. V hodinách si to umím nějak líp představit, než ve zbývajících stranách.
  • Zanedbatelná cena: neni mi blbý tahat Kindle všude s sebou. Kvůli iPadu jsem vždy bral i batoh, protože vyrazit si s tím pádlem jen tak do města prostě nejde. Kindle se dokonce vleze do kapsy u kalhot, spíš nouzově, ale vleze.
  • Baterie: i ta v iPadu je top, s Kindlem se ovšem díky prosťoučkému displeji nemůže rovnat.
  • Odstřihnutí: díky Instapaperu jsem mohl část odebíraných webů rovnou odklonit do Kindlu, zatímco interaktivnější zbytek se pořád lifruje do Things.

A to v součtu převáží i pár záporů:

  • Podsvícení lze ovládat pouze přes displej, takže po jeho vypnutí se stane Kindle ve tmě nepoužitelný. Úsměvný problém, který by řešilo fyzické tlačítko nebo záchranná zkratka.
  • Stránkování občas blbne a místo další stránky se objeví předchozí. Snad je to problém jen nejlevnějšího modelu, který jsem vzal na zkoušku a už u něj zůstal.