Práce na dálku

Většina magie, kterou lidé připisují sezení vedle sebe v jednom prostoru, je ve skutečnosti jen v možnosti vidět a rozvíjet stejné věci.


Vtip je v tom, aby důležité věci nebyly zabetonované v počítači nebo e-mailové schránce jednoho člověka. Všechny důležité věci musí být přístupné, aby při práci nikdo nemusel ztrácet čas jejich dohledáváním.


Může to být iracionální, ale když sídlíte ve stejném městě, klient má často pocit, že si na vás přinejhorším může dojít. Ví, kde jste doma. Když ale pracujete na dálku, bude daleko podezřívavější, když nebudete zvedat telefon nebo odpovídat na e-maily.


Je totiž skutečností, že se daleko lépe na dálku pracuje s lidmi, které znáte z takzvaného „skutečného života“ – s lidmi, se kterými jste si užili zábavu i dobré jídlo.


Začněte tím, že každému dovolíte dělat vlastní rozhodnutí. Když je firma plná lidí, kterým nikdo nevěří natolik, aby mohli o něčem rozhodnout bez několikaúrovňového schvalování managementem, tak je plná špatných lidí.


Když doma pracujete i žijete, obě části vašeho života nejsou jasně vymezené. Všichni máte své soubory a potřebné vybavení po ruce, takže dostanete-li v devět večer nápad, můžete ho dál rozvíjet, i když už jste si svoje odpracovali od sedmi ráno do tří odpoledne. Velice snadno totiž sklouznete k tomu, že se vám z práce stane hlavní koníček.


Autoři: Jason Fried a David Heinemeier Hansson

Po koupi Kindlu jsem začal číst ostošest. Zklamáním ale byla těžká práce se zvýrazněními, kterou nevytrhla ani integrace Goodreads. A protože se stejně nechci zamotat do další sítě, rozhodl jsem se tyto knižní útržky pro pozdější referenci archivovat alespoň touto formou.