UX mýtus č. 11: Web je třeba redesignovat pravidelně

UX mýty jsou autorizovaným překladem původně anglické série, kde tento článek vydal Zoltán Gócza jako Myth #11: You need to redesign your website periodically.


Pro mnohé je redesign změnou vzhledu, která zázračně zvýší konverze a přiláká nové zákazníky. Ve skutečnosti jsou však takové projekty kontraproduktivní. Zpětná vazba již několikrát ukázala, že uživatelé změny nenávidí, i pokud je nová podoba jednoznačným zlepšením.

Aby byl redesign (nebo restrukturalizace) efektivní, musí vycházet z pochopení toho, co na současném webu funguje i nefunguje, a jak se změnily potřeby uživatelů od posledního redesignu. Ve většině případů bohatě stačí uživatelské rozhraní drobně upravit. Google, Yahoo, Amazon a spousta dalších se tohoto postupu úspěšně drží: stěží si na jejich stránkách všimnete výrazných změn a přitom design neustále zlepšují.

Proč se vyvarovat radikálním změnám

  • Jared Spool nazývá kompletní redesign metodou přepínače. Je to ta „nejvíce neefektivní cesta, jak v designu dosáhnout významných změn“. — Extraordinarily Radical Redesign Strategies
  • Cameron Moll vysvětluje, proč by měli být designeři při redesignu velmi opatrní. Měli by podle něj zvážit především obchodní důvody a dopad na uživatele, a zároveň rozhodnout, zda by nestačily pouze minimální změny. Výborný článek o důvodech k redesignu: Good Designers Redesign, Great Designers Realign.
  • Jakob Nielsen říká, že je naprosto normální, aby zainteresované strany vítaly čerstvý design poté, co se jim původní rozhraní okoukalo. Na druhou stranu uživatelé preferují podobu již zažitou, tedy takovou, kde vše snadno najdou, splní potřebné a bez zdržování mohou jít dál. — Fresh vs. Familiar: How Aggressively to Redesign
  • Když Facebook v roce 2010 změnil domovskou stránku, uživatelé jí pohrdali, stejně jako nenáviděli „news feed“ představený roku 2006. Ten se přitom časem stal jádrem služby.
  • Redesignovaná část rozhraní v programu Microsoft Word 2007, takzvaná stuha („the ribbon“), bylo jednoznačně lepší, než 20 let používaná podoba menu. I tak mnoho lidí posílalo Microsoftu stížnosti a zuřilo na blozích.
  • „Neredesignujte, jen abyste udělali něco nového, redesignujte, až budete mít lepší odpověď na otázku,“ varuje Paul Scrivens. — To Redesign or Not To Redesign?
  • Jared Spool argumentuje, že plošným redesignům je třeba se vyvarovat, protože jsou velmi nákladné a rizikové. Místo toho navrhuje systém postupných změn, který je pružnější vůči obchodním potřebám. — Avoiding Redesigns (podcast)
  • Louis Rosenfeld to shrnul jasně: Stop Redesigning And Start Tuning Your Site Instead.