UX mýtus č. 22: Testování použitelnosti je drahé

UX mýty jsou autorizovaným překladem původně anglické série, kde tento článek vydal Zoltán Gócza jako Myth #22: Usability testing is expensive.


Mnoho organizací stále věří, že testování použitelnosti je luxus, který vyžaduje nákladně vybavenou laboratoř a trvá několik týdnů.

Ve skutečnosti mohou být testy použitelnosti rychlé a relativně levné. Drahé prototypy nejsou třeba; technicky nenáročné testy papírových prototypů mohou také přinést cenné výsledky. Nepotřebujete ani mnoho účastníků, i 5 uživatelů může stačit na testování konkrétních úkolů a nábor může být čistou partyzánštinou. Pro mnoho projektů můžete dokonce použít vzdálené a nemoderované testy.

Jak provést testování i s nízkým rozpočtem?

Jak zainteresované strany přesvědčit k testování?

  • Ověřené způsoby Christine Perfetti k přesvědčení klientů: Five Techniques for Getting Buy-In for Usability Testing.
  • Dana Chisnell v rozhovoru doporučuje testování ve firmě prodat na základě dřívějších designových rozhodnutí: „Podívejte se, jak rozhodujete o designu. Jak můžete bez uživatelského výzkumu nebo testu použitelnosti vědět, že se rozhodujete na základě správných informací?“
  • Argumenty proti větám snažícím se vyhnout testování, jako například „náš produkt už je dokonalý“ a „zpomalí nás to”. — 4 ways to combat usability testing avoidance