UX mýtus č. 24: Lidé vždy používají produkt, jak jste to zamýšleli

UX mýty jsou autorizovaným překladem původně anglické série, kde tento článek vydal Zoltán Kollin jako Myth #24: People always use your product the way you imagined they would.


I když je produkt navržen tak, aby naplňoval specifické a jasně dané uživatelské potřeby, uživatelé ho tak vždy nepoužívají.

V mnoha případech uživatele nezajímá nebo nerozumí tomu, jak produkt funguje, a jakmile najdou způsob, jak produkt použít, drží se ho. Spousta lidí například píše adresy do Googlu místo do adresního řádku prohlížeče.

Neměli byste tedy svůj design nikdy brát za samozřejmý a neustále sbírat odezvu uživatelů na způsob práce a potřeby reálných lidí, potažmo i nápady na inovace.

Příklady toho, jak mohou neobvyklá použití produktu vést k inovaci

 • Původní smysl Twitteru byl v jednoduchém sdílení toho, co uživatelé právě teď dělají. Uživatelé nicméně velmi brzy přišli na to, že vetší smysl dává sdílení odkazů a nápadů. Jakmile to vývojáři zaznamenali, změnili otázku „What are you doing?“ na „What’s happening?“. Stejná věc se stala i Facebooku, kde se původní otázka změnila z „What are you doing right now?“ na „What’s on your mind?“
 • SMS zprávy byly původně vyvinuty (poznámka k překladu: odkaz je již mrtvý, pravděpodobně šlo o tento článek) mobilními operátory proto, aby mohli uživatele upozornit na problémy se sítí a nikdo nečekal, že by si je zákazníci chtěli posílat mezi sebou. Lidé si však tento komunikační kanál našli sami a začali mezi sebou esemeskovat. Náhlá oblíbenost SMS (poznámka k překladu: odkaz je již mrtvý, pravděpodobně šlo o tento článek) byla pro mobilní průmysl takovým překvapením, že měla spousta operátorů z počátku problém nastavit ceník.
 • Kleenex, představený roku 1924, byl původně prezentován jako jednorázový ručník na obličej k odstranění make-upu. Po dvou letech výrobce provedl výzkum na základě uživatelské odezvy a zjistil, že většina lidí jejich produkt používala jako jednorázový kapesník. Začali ho tak tedy prezentovat a zdvojnásobili tím prodeje.
 • Mac Mini byl původně Applem představen jako dostupná cesta k přechodu na Mac. Ačkoliv nabízeli také domácí mediální centrum Apple TV, spousta zákazníků si k tomuto účelu koupila právě Mac Mini. Společnost si toho všimla a Mac Mini má nyní HDMI port, aby bylo možné ho snadno připojit k televizi.
 • Výsledky z webových analýz ukazují, že spousta uživatelů píše kompletní adresy do vyhledávačů, místo aby je napsali přímo do adresního řádku prohlížeče, protože tam prostě již mají kurzor. Jelikož se i tak dostanou k požadované stránce, považují uživatelé tuto cestu za efektivní. Google tomuto chování šel naproti a sloučil adresní řádek s vyhledávačem do takzvaného Omniboxu.
 • Twitter hashtagy byly výmyslem samotných uživatelů, kteří navrhli, že by tweety měly obsahovat tagy označované znakem #. Protože koncept služby neumožňoval žádnou kategorizaci, hashtagy se staly mezi uživateli populárními. Díky nim byly totiž tweety smysluplnější a nalezitelnější.
 • Výstražná světla byla původně navržena k signalizaci nouzové situace. Ve spoustě zemí si však řidiči místo toho skrz jejich probliknutí děkují a tlačítko k jejich spuštění je nyní snadno dostupné na palubní desce.

Proč lidé používají produkty neobvyklými způsoby

 • Když lidé potřebují vyřešit úkol, automaticky použijí nástroj, který mají po ruce, i když není k tomuto účelu vhodný.
 • Neobvyklé způsoby použití se častěji vyskytují, když jsou instrukce k použití těžko dostupné nebo nedostatečné.
 • Jakmile produkt s plněním úkolu pomohl, lidé na způsobu použití budou trvat, i když ho používají „špatně“.
 • A to je dobře, protože „Pokud všichni zákazníci používají váš produkt ‚správně‘, nikdy se nedozvíte cokoliv zajímavého o tom, co dělat dál.“