UX mýty jsou autorizovaným překladem původně anglické série, kde tento článek vydal Zoltán Kollin jako Myth #18: Flash used to be evil.
Tento článek byl přecijen napsán před několika lety, když Flash ještě existoval. Však víte, jako diskety nebo kazety.
V mladších dobách internetu mnoho webových designérů inklinovalo k nadměrnému používání Flash animací, ignorujíc uživatele s pomalým připojením nebo bez potřebného přehrávače. Tyto ranné implementace také často zanedbávaly základní principy použitelnosti a celá technologie proto byla kritizována právě za nepoužitelnost a nepřístupnost.
Technologie Flash se později velmi zlepšovala: SEO už nebylo problém, dostalo se jí bohatého zpřístupnění a dokonce začala podporovat prohlížečové tlačítko zpět. Většina uživatelů neměla přímo s Flashem žádný problém, ostatně stačí zmínit popularitu webů pro sdílení videí, které poskytovaly pouze Flash varianty přehrávačů. Flash byl také zodpovědný za nejkreativnější období internetu.
S rostoucí popularitou chytrých telefonů a tabletů (většina z nich tuto technologii nepodporuje vůbec) už Flash nebyl vhodnou volbou pro jakýkoliv uživatelsky přívětivý web nebo aplikaci.
Zajímavá fakta o Flashi
- Podle Adobe zde byla 1 miliarda stolních počítačů s nainstalovaným Flashem.
- Od roku 2008 umí Google indexovat téměř všechen Flash obsah.
- Web ve Flashi může naplnit v podstatě všechna akceptační kritéria přístupnosti.
- Flash podporuje navigaci pomocí prohlížečového tlačítka zpět.
- Textový obsah lze ve Flashi kopírovat i vkládat.
I když byl Flash hojně používaný, měl své limity
- Flash byl dobrou volbou, když návštěvníkům přidával hodnotu nad běžné možnosti prohlížečů. Například byl často vhodný pro portfolia, kde animace, 3D efekty nebo zvuky nahrávaly celkovému zážitku. Interaktivní produktová prezentace ve Flashi mohla být velmi efektivním prodejním nástrojem, celé e-commerce weby tak ovšem rozhodně nebylo vhodné řešit.
- Aby byl web ve Flashi přístupný všem, musela se vytvářet i verze bez něj, což vyžadovalo další zdroje na vývoj.
- Několik bezpečnostních expertů, jako například Symantec a McAfee, doporučilo kvůli zranitelnostem uživatelům vypnutí Flashe při návštěvě neznámých nebo nedůvěryhodných stránek.
- I když téměř všichni počítačoví uživatelé měli Flash nainstalovaný, spousta z nich měla zároveň i jeho blokátor.