UX mýtus č. 26: Uživatelské testování = skupinová diskuze

UX mýty jsou autorizovaným překladem původně anglické série, kde tento článek vydal Zoltán Kollin jako Myth #26: Usability testing = focus groups.


Když dojde na sbírání uživatelské odezvy, často se zaměňuje uživatelské testování se skupinovou diskuzí, i když jejich cíle jsou naprosto odlišné.

Skupinová diskuze hodnotí, co uživatelé říkají: několik lidí se sejde k probrání svých pocitů, přístupů a myšlenek na dané téma a odhalí tak své motivace a preference.

Na druhou stranu uživatelské testování je o sledování lidí při používání produktu, přidělování klíčových úkolů a analýze jejich výkonu i zkušenosti.

Jak se tyto metody liší

  • Mají odlišné cíle. Jak Chris Gieger shrnuje ve svém článku: „skupinové diskuze jsou o pochopení pocitů a názorů lidí, zatímco uživatelské testování jsou o pochopení, jak lidé věci používají“. Skupinové diskuze vám říkají, co lidé chtějí; uživatelské testování vám řekne, jestli něco funguje.
  • Tyto výzkumné procesy jsou naprosto rozdílné. Skupinová diskuze zahrnuje diskuzi s představiteli vaší cílové skupiny, zatímco uživatelské testování je o sledování uživatelů při plnění zadání. Skupinová diskuze je navíc typicky prováděna ve skupině a uživatelské testování je většinou jeden na jednoho.
  • Co lidé chtějí není to samé, co dělají. Podle Jakoba Nielsena je nejdůležitějším rozdílem mezi těmito metodami, že skupinové diskuze mohou odhalit pouze to, „co uživatelé říkají, že dělají a ne způsob, jakým ve skutečnosti produkt používají“. Cardinal Path napsal skvělé srovnání obou metod. (Pro více zdrojů se koukněte na UX mýtus č. 21: Lidé umí říct, co chtějí.)
  • Měly by být provedeny v jiných fázích vývoje. Skupinové diskuze by měly být provedeny v ranných fázích projektu pro odhalení cílové skupiny, zatímco uživatelské testování by mělo být použito pro změření výkonu webu po jeho dokončení nebo v jeho testovací fázi, jak článek Webcredible vypichuje.
  • Takže „skupinové diskuze nejsou uživatelské testování“, jak Steve Krug tento mýtus odhaluje v nejstručnější možné formě v knize Don’t Make Me Think.
  • „Skupinové diskuze jsou bezcenné… Skupinová diskuze je umělý konstrukt, který příliš závisí na dynamice skupiny,“ říká Erika Hall.